Založ si blog

Fenomén 0 eur bankovky

Priznám sa, že najviac mi do pozornosti 0 eur bankovka – suvenír udrela, keď sa do tohto projektu zapojilo Slovensko. Vydanie a následný predaj prvej bankovky tohto typu s námetom Múzea Slovenského národného povstania vyvolal priam hystériu. Nebolo snáď média, ktoré by tejto bankovke nevenovalo pozornosť.

 

 

Sám som mal o ňu záujem nakoľko numizmatike, filatelii a faleristike sa venujem. Môj dôvod bola hlavne tematika SNP. Neušlo sa na mňa, nevadí. Dnes sa predáva na trhu v cenách, ktoré nie som ochotný akceptovať, konkrétne od 90 eur vyššie. Len na okraj by som chcel zmieniť, že zrejme po veľkom úspechu, Múzeum SNP čoskoro vydá druhý diel:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Som veľmi zvedavý, či toto druhé vydanie bude aspoň z polovice tak úspešné ako to prvé. Medzičasom totiž na Slovensku pribudlo mnoho ďalších:

Bratislava

Hrad Červený Kameň

Košice – Dóm sv.Alžbety

ZOO Bratislava, Košice, Bojnice

atď,

celkovo bolo vydaných 13 a ďalších 11 je v pláne. Problém tých nasledujúcich je v tom, že zatiaľ čo v mieste prvotného predaja je cena 2 eur za kus (často sa počet kusov limituje na osobu), obchodníci predávajú kus od 3 eur vyššie. Cena málokedy presiahne 10 eur. Trhová hodnota odráža záujem a ten je globálne relatívne nízky v pomere k množstvu variant.

Fenomén tohto zberateľského artiklu má v súčasnosti určite rastúci trend. Je možné si zakúpiť špeciálne albumy, katalógy a zbierať ostošesť. Ale je to notafilia? Mám obavu, že nie. Mne to príde skôr bližšie zbieraniu nálepiek v supermarkete než ku vytváraniu zbierky bankoviek. Má to totiž niekoľko zásadných odlišností.

V prvom rade, to nie sú peniaze, legálne platidlo.  Množstvo nie je regulované – i keď dané vydanie má konečný počet kusov. Nie sú kryté a pod. Jedná sa síce o originálny suvenír globálneho charakteru, ale je to stále suvenír, podobne ako súkromné tlače „bankoviek“:

Niekedy sa zvyknú označovať tiež ako „fantasy“. Je ich mnoho variánt. 0 eur bankovka však je na vrchole tohto typu produktov. Z pohľadu zberateľa ako takého, je to určite zaujímavý kus. Z pohľadu investora už tak veľký nie. Nejde o plnohodnotnú notafiliu a už vôbec nie o numizmatiku. Pamätné mince, napríklad u nás 10 eur, 20 eur (tento rok i 25 eur) alebo 100 eur sú úplne o niečom inom. Ich emisia je regulovaná národnou bankou, európskou centrálnou bankou. Sú legálnym platidlom na našom území, sú z drahých kovov a majú tradíciu a to celosvetovú. Ich význam je však i kultúrny. Ide o vzdanie holdu osobnosti, udalosti a pod, ktorá formovala našu národnú identitu. Napríklad Adam František Kollár – najvýznamnejší rodák  z Terchovej.

 

 

A ak sa občas stane, že na našej minci je osobnosť,  nie len miestneho ale i svetového významu, tak i cena po emisii môže dosiahnuť prekvapivých čísel. Uvediem príklad, kedy sa na našu pamätnú mincu taká osobnosť dostala – Chatam Sofer – 10 eur minca. Jeho cena vo vyhotovení PROOF presahuje dnes 150 eur.

 

0 eur bankovky by som zaradil do módnej vlny suvenírov, i keď mi nenapadá žiaden tak úspešný ako 0 eur. Obrovským plusom je, že i malé štáty a ich zaujímavé miesta sa tak dostávajú von, do povedomia zahraničia.

Dnes je v tomto projekte zapojených 26 štátov medzi ktorými nechýba Čína, USA, Japonsko a Rusko. Dokonca sa pridala Česká republika, kde je plánovaná tlač 0 eur bankovky Praha:

 

 

Čína a Rusko má zatiaľ všetky typy iba v pláne, ale USA už svoju prvú 0 eur bankovku vydalo:

Podobne už má niekoľko svojich bankoviek aj Švajčiarsko.

Napríklad ich prvá je ešte stále dostupná:

 

 

Pocit zberateľa chápem, len som chcel zaradiť 0 eur bankovky niekam inam, než kde by sa podľa ich producentov nachádzať mali. Ako nápad to hodnotím veľmi vysoko, ale dať za ne príliš veľa peňazí, ako za bankovku Múzea SNP, to by som zvážil mnohokrát. Nie sú to bankovky a s EUR majú spoločný akurát dizajn.

Ak sa už niekto pohráva s myšlienkou vytvoriť si svoju zbierku bankoviek a zorientuje sa v základných princípoch, to znamená kvalita bankovky, séria, množstvo atď. tak si myslím, že sa pozerá správnym investičným smerom. Myslím si, že ak bude investovať rozumne a bude si veci okolo študovať, tak nemôže prerobiť. Ešte lepším segmentom je numizmatika,  avšak tá je ešte ťažšia na zorientovanie sa.

Pre zberateľov, i začiatočníkov by som mal jeden typ. V roku 2019 vyjde v Českej republike prvá pamätná bankovka za celú jej históriu, a dokonca históriu Československa a ak si odmyslím naše bimiléniové bankovky, tak i Slovenska. Bude to 100 Kč Budování československé mény

 

Jej emisia bude vo Februári roku 2019. V predpredaji je aktuálne vypredaná, ale určite bude dostupná i u obchodníkov. Mám pocit, že hodnota tejto bankovky bude rásť rýchlo a zastaví sa možno tak na dvojnásobku úvodnej ceny a možno vyššie. Ale som presvedčený, že na rozdiel od 0 eur bankoviek, tu pôjde o stabilnejšiu investíciu.

 

 

 

Horúca novinka medzi mincami v Čechách

29.10.2018

Pamätné mince výročí, či už tie, čo sa dostávajú do bežného obehu, alebo strieborné či zlaté, sú azda najpopulárnejšou kategóriou. A to nie len medzi zberateľmi, ale i medzi bežnými viac »

Objem Bitcoin – trhu v Turecku vzrástol, útek pred Lírou

14.08.2018

Objem obchodovania s Cryptomenami v Turecku za posledných 24 hodín vzrástol, pretože občania hľadali útočisko z oslabenej líry. Turecká národná mena čelí veľkému tlaku v deň, keď prezident viac »

Počuli ste o medzinárodnej odpoveďke ?

06.08.2018

Ak Vás neláka filatelia, tak asi nie. Ale ide o zaujímavý produkt. Nie len pre zberateľa, investora, ale i pre bežného človeka. Praktické využitie sa možno na prvý pohľad nezdá byť zaujímavé, viac »

Saudi Arabia Writer Killed

Saudská Arábia odmietla vydať Turecku podozrivých v prípade vraždy Chášakdžího

09.12.2018 19:59

O extradíciu sa snažil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

rušeň, vlak, zssk

Ľuďom dochádza s vlakmi trpezlivosť

09.12.2018 18:00

Do svojho cieľa často prichádzajú neskoro. Nestíhajú prípoje ani dohodnuté stretnutia.

Syria, aleppo, chemický útok

OSN obnoví dodávky humanitárnej pomoci do Sýrie

09.12.2018 17:45

Je to prvá cezhraničná zásielka humanitárnej pomoci, odkedy sýrska vláda znovu získala kontrolu nad hlavným hraničným priechodom Nasíb.

donald trump

Donald Trump nesmie zasahovať do francúzskej politiky, bráni sa francúzska vláda

09.12.2018 16:02

Trump uverejnil na Twitteri správy o protivládnych protestoch vo Francúzsku a napadol aj Parížsku dohodu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 68
Celková čítanosť: 242364x
Priemerná čítanosť článkov: 3564x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy