Boris Titov je ruský politik a prezidentský komisár pre práva podnikateľov. V liste prezidentke ruskej centrálnej banky Elvire Nabiullinovej navrhol, aby banka nasledovala japonský model pri regulácii digitálnych mien, ako je Bitcoin a Ethereum, uviedol ruský denník Vedomosti.
Titov poukázal na to, že Japonsko uznáva digitálnu menu ako platobný prostriedok, nie ako peniaze. Potom zvýraznil tri výsledky japonských nariadení, ktoré by sa mohli týkať Ruska.
Po prvé, zmenárne cryptomien sú v súčasnosti regulované v Japonsku. Od nich sa vyžaduje, aby sa zaregistrovali a aby zaviedli prísne opatrenia na boj proti praniu špinavých peňazí (AML) a aby zaviedli (KYC) – systém identifikácie zákazníka. Napríklad, musia pravidelne monitorovať a hlásiť orgánom všetky podozrivé aktivity, vysvetlil Titov.
Po druhé, poznamenal, že nariadenia sa vzťahujú na správu aktív a zmenární a podliehajú pravidelnému auditu finančných orgánov. To chráni klientov využívajúcich cryptomeny. „Japonsko tiež zaviedlo postupy na riešenie nárokov,“ dodal.
Po tretie uviedol, že Japonsko zrušilo DPH pri nákupe a predaji digitálnej meny, ale nie DPH pri nákupe. Poznamenal však, že Japonský daňový úrad ešte neupresnil, ako bude riešiť daň z príjmu alebo daň z príjmov právnických osôb z transakcií s digitálnymi menami.
V súčasnosti ruské ministerstvo financií a centrálna banka diskutujú o tom, či by digitálna mena mala byť regulovaná. Ministerstvo financií sľúbilo, že vláde predloží návrhy v „blízkej budúcnosti“, zdôraznili Vedomosti.
Zástupkyňa ruskej centrálnej banky Olga Skorobogatová navrhla, aby sa cryptomeny považovali za digitálne výrobky za účelom monitorovania a zdanenia.
Medzitým námestník ministra financií Alexej Moiseev povedal na začiatku júna, že regulácia cryptomien bude podobná regulácii derivátov.
Jeho myšlienku prevzal aj predseda Výboru pre štátnu dumu Anatoly Aksakov, ktorý uviedol, že digitálna mena by sa mala považovať za finančný nástroj na rovnakej úrovni ako sú cenné papiere a deriváty. „Tieto transakcie nepodliehajú dani z pridanej hodnoty, takže by nemali byť zdanené,“ uviedol v novinách Aksakov. Potom navrhol, aby sa s cryptomenou zaobchádzalo podobne.
Zatiaľ čo Rusko nerozhodlo, ako zaobchádzať s cryptomenou, Aksakov povedal, že prebiehajú diskusie o terminológii a definícii cryptomeny.
Reakciou partnera KPMG, Nikolaia Legkodimova na Titov návrh je presvedčenie, že Rusko bude môcť úspešne etablovať japonský model, „napísali Vedomosti. Potom poznamenal, že jasná regulácia môže byť príťažlivá pre tento priemysel.
Zdroj: Vedomosti, bitcoin.com
Celá debata | RSS tejto debaty