Cena Bitcoin-u láme rekordy. Aktuálne sa pohybuje na úrovni cca 16000 USD za 1 Bitcoin. Ročný graf hovorí za všetko:
Zdroj: Exmo
Ale obchodovanie nie je pre každého. Na krátkodobú investíciu to chce mať pevné nervy a predovšetkým peniaze, pre ktorých stratu sa človek nepôjde vešať. Cena, ktorá dokáže v hodinách lietať v stovkách dolárov vyžaduje odolnosť investora.
Bitcoin sa stal regulárnou komoditou, ktorá vystihuje dnešnú „digitálnu“ dobu. Práve digitálny vek stvoril komoditu, ktorá je nehmatateľná. Predsalen je niečo iné nakúpiť ropu, cukor a niečo iné Bitcoin. Alebo nie? V oblasti burzovných obchodov v tom rozdiel nie je. Predáva sa čokoľvek o čo je záujem. Toho čoho je obmedzené množstvo a o čo je vysoký záujem môže cena v krátkej dobe narásť do neuveriteľných čísel. To je prípad Bitcoinu. Zatiaľ čo sa odhaduje, ktorá ďalšia elektronická mena môže mať podobný scenár, je na mieste uvažovať nad tým, čo udrží o Bitcoin záujem. Budúcnosťou je predovšetkým jeho pozícia, kedy sa virtuálna komodita stane niečím viac. Napríklad používanie Bitcoin-u ako platobného prostriedku, o čom som písal v mojom blogu TU
Využívanie niektorých elektronických mien ako platobného prostriedku vo svete rastie, čo je kladná známka toho, že toto prostredie má budúcnosť. Obchodník si môže vybrať, či mu na jeho konto po prevedenej platbe Bitcoinom pribudnú bitcoiny, alebo okamžite vybraná mena ako EUR, USD a pod. To dáva obchodníkovi šancu na výber, na čo vsádza viac.No predovšetkým to umožňuje začleniť elektronické meny do bežného života. Ako som písal na inom mieste, pokrokové štáty, či mestá už umožňujú hradiť bitcoinom aj dane. Tu však vidím ešte zaujímavejší priestor pre iné meny ako ETH a LTC a to z jednoduchého dôvodu. Keď posielate prostriedky niekam, musíte uhradiť ťažiarsky poplatok. Keď je o transakcie veľmi veľký záujem, tak ťažiari uprednostňujú najvyššie poplatky. To má vplyv na rýchlosť transakcie. Teraz je to vidieť na Bitcoine, kde sú poplatky za skutočne rýchlu transakciu až 150 000 Satoshi, čo je pri dnešnom kurze 25 USD. Zatiaľčo poplatok za tranasciu napríklad LTC je pár centov. Na aktuálne vysokej cene Bitcoinu teda viac zarábajú ťažobné spoločnosti, vrátane tých, ktoré ponúkajú cloud ťažbu o ktorej som písal tu, než obchodníci.
Bitcoin či iné elektronické meny umožnia ľuďom zažiť, aké to je žiť s neregulovanou menou. V preklade s menou nad ktorou nebdie žiadna národná banka, žiaden štát. Ktorej hodnotu neurčuje inflácia, čo si ňou rozhadzovačné vlády splácajú dlhy. Hodnotu bude stanovovať iba záujem.
Treba však myslieť i na to, že cenu dokážu do istej miery ovplyvniť veľký hráči „veľryby“. Udáva sa, že významný balík na ovplyvňovanie ceny je minimálne 1000 BTC až 10000 BTC. Taktiež sa udáva, že veľryby dokážu manipulovať viac s menej kapitalizovanými trhmi než je trh s Bitcoinom. Existuje viacero možností, ako veľký hráč môže taktizovať na trhu. Ale to nie je nič výnimočné, a s akciami, či inými komoditami sa taktizuje tiež. Ako som spomínal, nie je to pre každého.
Bitcoin určite nepatrí k prostriedkom dlhodobej úspory, šetrenia sa na dôchodok a pod. Z môjho pohľadu je to nástroj a oblasť, ktorá je určite priestorom na rozvoj a úspech.
Dôkazom toho, že elektronické meny majú dnes svoje miesto je i fakt, že viaceré štáty ako Rusko, Švédsko, USA, Dubai (lokálna vláda emirátu) si zriadili, alebo plánujú zriadiť vlastné elektronické meny. Tento prístup sa mi obzvlášť páči. Miesto boja proti tomu, čo dosiahlo úspech si niektoré štáty volia cestu konkurencie a veria, že prinesú niečo nové, iné a konkurencie schopné. Nuž, kto vie?
Celá debata | RSS tejto debaty