Založ si blog

Kryptomeny (Bitcoin, Litecoin atď) a ich miesto v digitálnej ekonomike

Než začnem písať viac k téme, rád by som sa zmienil, že v mojich blogoch sa vždy snažím zachytiť problematiku o ktorej píšem tak ako sa v nej orientujem v danom momente. Vždy sa snažím upozorniť na riziká s investíciou do digitálnych mien, ale na druhej strane som priniesol istú schému, ako sa dá investovať čas miesto našetrených peňazí. Keď som si predstavil ako ľahko človek časom dokáže plytvať, prišlo mi toto riešenie ako najschodnejšia cesta, ako sa dotknúť problematiky naživo a ako premeniť Váš čas na peniaze. Reálne peniaze – USD alebo EUR alebo akú menu už chcete. Písal som o možnostiach ako získať Bitcoin, Litecoin zadarmo (samozrejme to trvá istý čas, kým je to väčšia suma), ako takto nadobudnuté peniaze investovať do ťažby, a ako a kde vyťažené elektronické peniaze predať za EUR. Tá schéma je jednoduchá a riziko je akurát tak strata Vášho času. Tým, ktorí sa smiali pod mojimi blogmi keď som začínal – pred cca 3 rokmi, asi padla sánka koncom minulého roka , pretože vtedy – pred 3 rokmi, sa zadarmo dalo za ten istý čas (napr. za hodinu) získať viac než 30 násobne viac Bitcoinov, Litecoinov, Dogecoinov ako dnes a to preto, že to čo získavate sa odvíja od ich kurzu. Stačilo vytrvať, dobre investovať a ku koncu roku 2017 sa smial niekto iný – ten, ktorého schéma, čo som predostrel, inšpirovala. Ale to len na úvod. V tomto dnešnom blogu by som Vám rád predstavil výňatky z článkov, ktoré zverejňuje pravidelne exmo, pretože pod vplyvom vládnych marketingových protiútokov je dobré priniesť i uhol pohľadu druhej strany. Nie každý rozumie o čom budem písať nižšie a to je normálne. Už menej normálne je, že to vyjaví, že svoje nepochopenie vykričí písmenkami v diskusii pod blogom. Preto diskusie nečítam a ani do nich neprispievam. V každej etape vývoja ľudskej spoločnosti existovalo mnoho ľudí, ktorí nechápali čo sa to okolo nich deje. Stačí len spomenúť čarodejnícke procesy. Ja nepotrebujem chápať prečo ľudia hrajú videohry alebo prečo ich bavia primitívne videa na youtube, ktoré majú milióny zhliadnutí, aby som rozumel tomu o čom budem písať nižšie.

Digitálne peniaze versus reálne peniaze

Ekonómovia a finanční experti už dávno stanovili veľa významov toho, čo sú to peniaze. Napriek tomu, že veľká väčšina pojmov sa líši jeden od druhého, stále odrážajú povahu problému primerane. Rozdiel vychádza z aspektu, ktorý sa používa na vysvetlenie podstaty veci. Peniaze môžeme prirovnať k akémusi nástroju, tzv. Prostredné aktívum zabezpečujúce nepriamy barter, ktorý sa používa ako dohoda, keď neexistuje žiadna iná možnosť zabezpečiť priamy barter. Dôležité vlastnosti peňazí sú vysoká likvidita (dopyt) a známy výmenný kurz.

Peniaze je možné rozdeliť na skutočné a digitálne. Okrem toho existujú rôzne definície týchto pojmov. Tu sa autori domnievajú, že digitálne peniaze sú peniaze, ktorých platobná kapacita nie je zaručená vládou. Jedná sa o súkromné ​​elektronické peniaze ako jednotky mimovládnych platobných systémov (elektronické peňaženky sa stali do istej miery dosť populárne). Z tohto pohľadu reálne peniaze, ktorých platobná kapacita je garantovaná štátom, zahŕňajú napríklad hotovostné / bezhotovostné peniaze (napr. na bankových účtoch) a vládne elektronické peniaze (v národnej mene ako súčasť štátneho platobného systému).

Pokiaľ ide o ďalšie rozdiely medzi bezhotovostnými štátnymi peniazmi a kryptomenami, je dôležité spomenúť, že predtým, ako sú na účet uložené bezhotovostné peniaze, musia byť fyzicky odovzdané na účet prostredníctvom terminálu alebo pokladnice platobného systému. „Emisia“ kryptomien sa vykonáva priamo na internete; nie je vždy potrebné vymeniť ich za hotovosť alebo bezhotovostné štátne peniaze.

Okrem toho majú kryptomeny nasledujúce charakteristiky:
– sú ľahko dostupné (neexistujú žiadne obmedzenia pre ľudí vo veku do 18 rokov a až na výnimky ich neobmedzujú krajiny);
– sú decentralizované a neregulované vládami a / alebo bankami. Preto je možné posielať finančné prostriedky do ľubovoľného kúta sveta bez finančných alebo právnych obmedzení prostredníctvom internetu;
– sú charakterizované tým, že poplatky za platby nezávisia od sumy prevodu a sú nižšie. Prevody väčšiny kryptomien nestoja viac než dolár.
– sú dôvernejšie ako všetky ostatné typy peňazí, vrátane peňazí poskytovaných so štátnymi zárukami.

Význam kryptomien pre digitálnu ekonomiku

Digitálne meny sú najvhodnejšie na zabezpečenie výkonu digitálnej ekonomiky. Existencia takejto nezvyčajnej sféry ekonomiky by nebola možná, ak by nebol pokrok na internete a počítačoch. Predovšetkým, je to kvôli produktom digitálnej ekonomiky, ktoré sú vytvárané a šírené špecificky, pomocou výpočtovej techniky. Charakteristickými produktmi digitálnej ekonomiky sú videohry, ktoré sú založené na rozšírenej realite a virtuálnom prostredí a produkty digitálnych médií (online kiná alebo videá z YouTube).

Ďalšou dôležitou črtou digitálnej ekonomiky je stály dopyt po digitálnych produktoch; dopyt po digitálnych produktoch neklesá pri používaní už zakúpených produktov. Prinajmenšom to nie je rýchlo. Preto v podmienkach reálnej ekonomiky je málo pravdepodobné, že klient si po nedávnom kúpe telefónu kúpil ďalší mobilný telefón. Šance sú nízke minimálne dva mesiace po zakúpení. Ak však niekto sledoval televízny seriál, hral videohru alebo spotreboval akýkoľvek iný produkt digitálnej ekonomiky a páčil sa mu, pravdepodobne začne prejavovať túžbu zakúpiť si ďalší virtuálny produkt toho istého výrobcu.

Preto je digitálna ekonomika charakterizovaná aktívnou požiadavkou každého konkrétneho klienta na produkty rovnakého druhu (napríklad videohry a historické predmety) alebo niektoré typy podobných digitálnych produktov rôznych sfér herného priemyslu. Toto modeluje pravidelnú klientelu, ktorá je zodpovedná za nákup nových hier a filmov u renomovaných výrobcov, čím zvyšuje frekvenciu peňažných zdrojov a celkový výkon spoločnosti. Vo všeobecnosti má digitálna ekonomika rovnaký rastový potenciál, ktorý sa vysvetľuje možnosťami rozšírenia dopytu.

Kryptomeny sú vhodnejšie pre digitálnu ekonomiku ako tradičné peniaze na bankových účtoch. V prípade, že skupina ľudí z rôznych kontinentov vytvorí úspešné digitálne produkty spotrebúvané používateľmi zo 150 až 200 krajín, použitie kryptomien rieši množstvo problémov. Sú to medzinárodné finančné bariéry, predražené poplatky za konverziu, pomalé transakcie atď. Preto nárast objemu obchodov v digitálnej ekonomike podporuje nárast dopytu po kryptomenách a ich mieru, podobne ako bitová rýchlosť.

 

Výhody a nevýhody kryptomien

Výhody kryptomien:

1. Emisná decentralizácia umožňuje ťažbu kryptomeny každým, kto má dostatok sily procesora (pre nákladovo efektívnu ťažbu väčšiny kryptomien nie je potrebná nič viac ako „farma“ pozostávajúca z niekoľkých grafických kariet dobrej kvality.

2. Decentralizovaný charakter systému kryptoprevádzkových platieb umožňuje užívateľom, aby sa nebáli zrušenia platieb alebo zmrazenia finančných prostriedkov.

3. Anonymita držiteľov kryptomien pre protistranu a pre vládu (niektoré kryptomeny pridali ešte jednu možnosť – nestopovateľnosť transakcie).

4. Väčšina kryptomien je chránená proti inflácii (množstvo mincí sa zvyšuje pomaly a navyše zníženie efektivity ťažby zníži príliv nových mincí.)

5. Je nemožné falšovať kryptomenu

Nevýhody kryptomien

1. Ukladanie majetku v lokálnej peňaženke si vyžaduje vysokú úroveň zodpovednosti užívateľa. Takže ak by sa o zálohovanie nestaral, riskuje, že stratí všetky prostriedky v peňaženke po akejkoľvek poruche počítača. Možnosť nezvratnej straty mincí stále existuje, keď používateľ zabudne svoje heslo alebo nechráni svoje súbory pred vírusovými útokmi.

2. Počas viacerých štádií svojho vývoja kryptomena bola vystavená riziku vládneho zákazu.

3. S nárastom množstva vyťažených kryptomien, budú ťažkosti matematickej ťažby taktiež rásť. Súčasne môže klesnúť nákladová efektívnosť.

4. Vysoká miera volatility sa líši v závislosti od aktivity hackerov a kapitalizácie určitých mien.

Všetky tieto výhody a nevýhody sú typické najmä pre „klasické“ kryptomeny, ako Bitcoin a Litecoin.

Bitcoin Zadarmo – overené v čase

30.12.2020

Dlho som nepridal žiaden blog. Po čase som nadobudol pocit, že čo som chcel vo svojich blogoch napísať som zverejnil. Ale tentokrát sa chcem vrátiť na začiatok. Prečo? Lebo čas overil čo som písal. A čo je najkrajšie, dal odpoveď tým, ktorí ako zvyčajne prezentujú svoje komplexy prostredníctvom diskusie pod blogom alebo pod článkom. Už dávno žiadne z nich nečítam, ale [...]

Krypomien sa najviac obávajú štáty s autoritatívnym režimom

24.02.2019

V súčasnosti sa pozornosť na problematiku Bitcoinu, či iných mien opäť vrátila viac k tým, čo ich to zaujíma od počiatku, než by záujem tých, čo v tomto prostredí videli spôsob rýchleho zbohatnutia, rástol. Niet sa čomu čudovať. Keď hodnota dosahovala závratných výšok, články boli kde som sa len pozrel. Dnes, po väčšom páde, ktorý sa dal očakávať, sa ceny [...]

Horúca novinka medzi mincami v Čechách

29.10.2018

Pamätné mince výročí, či už tie, čo sa dostávajú do bežného obehu, alebo strieborné či zlaté, sú azda najpopulárnejšou kategóriou. A to nie len medzi zberateľmi, ale i medzi bežnými ľuďmi. Česká republika pripravila pri príležitosti 100. výročia založenia nášho spoločného štátu Československa novinku. Do svojej emisie pre tento rok zaradila 3 príležitostné [...]

petr pavel eva pavlová

Český politológ: Nový prezident Pavel má na to, aby spojil rozdelenú spoločnosť

28.01.2023 22:01

Pavel zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb v konečnom súčte o viac ako 16 percentuálnych bodov.

Petr Pavel, víťaz českých prezidentských volieb

Pavel zatelefonuje Zelenskému. Chce ísť na Ukrajinu s Čaputovou

28.01.2023 21:52

Novozvolený český prezident Petr Pavel v nedeľu zatelefonuje ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. Chystá sa ho aj navštíviť.

pavel pavlová

Budúca prvá dáma Českej republiky je podplukovníčka, ktorá študovala na Slovensku

28.01.2023 17:45

Pavlová bola profesionálna vojačka. Je podplukovníčka vo výslužbe.

Lukáš Kyselica, Boris Kollár, parlament, NR SR, Peter Pčolinský

Ďalšie snahy Sme rodina i ĽS NS. Meniť chcú ústavu a podmienky referenda. Sú to „jatky populizmu“, tvrdí politológ

28.01.2023 16:00

Zdá sa, že sa so zmenami ústavy roztrhlo vrece. Len pred týždňom si poslanci schválili jednu zmenu a už sú na stole ďalšie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 70
Celková čítanosť: 370486x
Priemerná čítanosť článkov: 5293x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy