Založ si blog

Fenomén 0 eur bankovky

Priznám sa, že najviac mi do pozornosti 0 eur bankovka – suvenír udrela, keď sa do tohto projektu zapojilo Slovensko. Vydanie a následný predaj prvej bankovky tohto typu s námetom Múzea Slovenského národného povstania vyvolal priam hystériu. Nebolo snáď média, ktoré by tejto bankovke nevenovalo pozornosť.

 

 

Sám som mal o ňu záujem nakoľko numizmatike, filatelii a faleristike sa venujem. Môj dôvod bola hlavne tematika SNP. Neušlo sa na mňa, nevadí. Dnes sa predáva na trhu v cenách, ktoré nie som ochotný akceptovať, konkrétne od 90 eur vyššie. Len na okraj by som chcel zmieniť, že zrejme po veľkom úspechu, Múzeum SNP čoskoro vydá druhý diel:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Som veľmi zvedavý, či toto druhé vydanie bude aspoň z polovice tak úspešné ako to prvé. Medzičasom totiž na Slovensku pribudlo mnoho ďalších:

Bratislava

Hrad Červený Kameň

Košice – Dóm sv.Alžbety

ZOO Bratislava, Košice, Bojnice

atď,

celkovo bolo vydaných 13 a ďalších 11 je v pláne. Problém tých nasledujúcich je v tom, že zatiaľ čo v mieste prvotného predaja je cena 2 eur za kus (často sa počet kusov limituje na osobu), obchodníci predávajú kus od 3 eur vyššie. Cena málokedy presiahne 10 eur. Trhová hodnota odráža záujem a ten je globálne relatívne nízky v pomere k množstvu variant.

Fenomén tohto zberateľského artiklu má v súčasnosti určite rastúci trend. Je možné si zakúpiť špeciálne albumy, katalógy a zbierať ostošesť. Ale je to notafilia? Mám obavu, že nie. Mne to príde skôr bližšie zbieraniu nálepiek v supermarkete než ku vytváraniu zbierky bankoviek. Má to totiž niekoľko zásadných odlišností.

V prvom rade, to nie sú peniaze, legálne platidlo.  Množstvo nie je regulované – i keď dané vydanie má konečný počet kusov. Nie sú kryté a pod. Jedná sa síce o originálny suvenír globálneho charakteru, ale je to stále suvenír, podobne ako súkromné tlače „bankoviek“:

Niekedy sa zvyknú označovať tiež ako „fantasy“. Je ich mnoho variánt. 0 eur bankovka však je na vrchole tohto typu produktov. Z pohľadu zberateľa ako takého, je to určite zaujímavý kus. Z pohľadu investora už tak veľký nie. Nejde o plnohodnotnú notafiliu a už vôbec nie o numizmatiku. Pamätné mince, napríklad u nás 10 eur, 20 eur (tento rok i 25 eur) alebo 100 eur sú úplne o niečom inom. Ich emisia je regulovaná národnou bankou, európskou centrálnou bankou. Sú legálnym platidlom na našom území, sú z drahých kovov a majú tradíciu a to celosvetovú. Ich význam je však i kultúrny. Ide o vzdanie holdu osobnosti, udalosti a pod, ktorá formovala našu národnú identitu. Napríklad Adam František Kollár – najvýznamnejší rodák  z Terchovej.

 

 

A ak sa občas stane, že na našej minci je osobnosť,  nie len miestneho ale i svetového významu, tak i cena po emisii môže dosiahnuť prekvapivých čísel. Uvediem príklad, kedy sa na našu pamätnú mincu taká osobnosť dostala – Chatam Sofer – 10 eur minca. Jeho cena vo vyhotovení PROOF presahuje dnes 150 eur.

 

0 eur bankovky by som zaradil do módnej vlny suvenírov, i keď mi nenapadá žiaden tak úspešný ako 0 eur. Obrovským plusom je, že i malé štáty a ich zaujímavé miesta sa tak dostávajú von, do povedomia zahraničia.

Dnes je v tomto projekte zapojených 26 štátov medzi ktorými nechýba Čína, USA, Japonsko a Rusko. Dokonca sa pridala Česká republika, kde je plánovaná tlač 0 eur bankovky Praha:

 

 

Čína a Rusko má zatiaľ všetky typy iba v pláne, ale USA už svoju prvú 0 eur bankovku vydalo:

Podobne už má niekoľko svojich bankoviek aj Švajčiarsko.

Napríklad ich prvá je ešte stále dostupná:

 

 

Pocit zberateľa chápem, len som chcel zaradiť 0 eur bankovky niekam inam, než kde by sa podľa ich producentov nachádzať mali. Ako nápad to hodnotím veľmi vysoko, ale dať za ne príliš veľa peňazí, ako za bankovku Múzea SNP, to by som zvážil mnohokrát. Nie sú to bankovky a s EUR majú spoločný akurát dizajn.

Ak sa už niekto pohráva s myšlienkou vytvoriť si svoju zbierku bankoviek a zorientuje sa v základných princípoch, to znamená kvalita bankovky, séria, množstvo atď. tak si myslím, že sa pozerá správnym investičným smerom. Myslím si, že ak bude investovať rozumne a bude si veci okolo študovať, tak nemôže prerobiť. Ešte lepším segmentom je numizmatika,  avšak tá je ešte ťažšia na zorientovanie sa.

Pre zberateľov, i začiatočníkov by som mal jeden typ. V roku 2019 vyjde v Českej republike prvá pamätná bankovka za celú jej históriu, a dokonca históriu Československa a ak si odmyslím naše bimiléniové bankovky, tak i Slovenska. Bude to 100 Kč Budování československé mény

 

Jej emisia bude vo Februári roku 2019. V predpredaji je aktuálne vypredaná, ale určite bude dostupná i u obchodníkov. Mám pocit, že hodnota tejto bankovky bude rásť rýchlo a zastaví sa možno tak na dvojnásobku úvodnej ceny a možno vyššie. Ale som presvedčený, že na rozdiel od 0 eur bankoviek, tu pôjde o stabilnejšiu investíciu.

 

 

 

Bitcoin Zadarmo – overené v čase

30.12.2020

Dlho som nepridal žiaden blog. Po čase som nadobudol pocit, že čo som chcel vo svojich blogoch napísať som zverejnil. Ale tentokrát sa chcem vrátiť na začiatok. Prečo? Lebo čas overil čo som písal. A čo je najkrajšie, dal odpoveď tým, ktorí ako zvyčajne prezentujú svoje komplexy prostredníctvom diskusie pod blogom alebo pod článkom. Už dávno žiadne z nich nečítam, ale [...]

Krypomien sa najviac obávajú štáty s autoritatívnym režimom

24.02.2019

V súčasnosti sa pozornosť na problematiku Bitcoinu, či iných mien opäť vrátila viac k tým, čo ich to zaujíma od počiatku, než by záujem tých, čo v tomto prostredí videli spôsob rýchleho zbohatnutia, rástol. Niet sa čomu čudovať. Keď hodnota dosahovala závratných výšok, články boli kde som sa len pozrel. Dnes, po väčšom páde, ktorý sa dal očakávať, sa ceny [...]

Horúca novinka medzi mincami v Čechách

29.10.2018

Pamätné mince výročí, či už tie, čo sa dostávajú do bežného obehu, alebo strieborné či zlaté, sú azda najpopulárnejšou kategóriou. A to nie len medzi zberateľmi, ale i medzi bežnými ľuďmi. Česká republika pripravila pri príležitosti 100. výročia založenia nášho spoločného štátu Československa novinku. Do svojej emisie pre tento rok zaradila 3 príležitostné [...]

Holokaust

Svet si pripomína Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

27.01.2021 12:15

Zvolený dátum sa symbolicky viaže k 27. januáru 1945, keď Červená armáda oslobodila koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau.

taliansko nemocnica koronavírus

Ministerstvo schválilo používanie ivermektínu na boj proti Covidu

27.01.2021 12:14

Liek bude okrem nemocníc dostupný aj v lekárňach na lekársky predpis zatiaľ pol roka.

Vladimír Krčméry

Profesor Krčméry o boji s vírusom: Strata autority vedie k chaosu

27.01.2021 12:00

Keď sa niekde niečo začne kaziť, začína sa to deštrukciou autority. Niekto zosmiešni vládu, zdravotníkov, odborníkov, hovorí profesor Vladimír Krčméry.

najvyšší súd, zmenky, markíza, Kočner, Lipšic,

Via Iuris: Lipšic mohol na problém s previerkou verejne a včas poukázať

27.01.2021 11:40

Národný bezpečnostný úrad odmietol, že by uchádzač o post špeciálneho prokurátora Lipšic dostal bezpečnostnú previerku nezvyčajne rýchlo.