Založ si blog

Fenomén 0 eur bankovky

Priznám sa, že najviac mi do pozornosti 0 eur bankovka – suvenír udrela, keď sa do tohto projektu zapojilo Slovensko. Vydanie a následný predaj prvej bankovky tohto typu s námetom Múzea Slovenského národného povstania vyvolal priam hystériu. Nebolo snáď média, ktoré by tejto bankovke nevenovalo pozornosť.

 

 

Sám som mal o ňu záujem nakoľko numizmatike, filatelii a faleristike sa venujem. Môj dôvod bola hlavne tematika SNP. Neušlo sa na mňa, nevadí. Dnes sa predáva na trhu v cenách, ktoré nie som ochotný akceptovať, konkrétne od 90 eur vyššie. Len na okraj by som chcel zmieniť, že zrejme po veľkom úspechu, Múzeum SNP čoskoro vydá druhý diel:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Som veľmi zvedavý, či toto druhé vydanie bude aspoň z polovice tak úspešné ako to prvé. Medzičasom totiž na Slovensku pribudlo mnoho ďalších:

Bratislava

Hrad Červený Kameň

Košice – Dóm sv.Alžbety

ZOO Bratislava, Košice, Bojnice

atď,

celkovo bolo vydaných 13 a ďalších 11 je v pláne. Problém tých nasledujúcich je v tom, že zatiaľ čo v mieste prvotného predaja je cena 2 eur za kus (často sa počet kusov limituje na osobu), obchodníci predávajú kus od 3 eur vyššie. Cena málokedy presiahne 10 eur. Trhová hodnota odráža záujem a ten je globálne relatívne nízky v pomere k množstvu variant.

Fenomén tohto zberateľského artiklu má v súčasnosti určite rastúci trend. Je možné si zakúpiť špeciálne albumy, katalógy a zbierať ostošesť. Ale je to notafilia? Mám obavu, že nie. Mne to príde skôr bližšie zbieraniu nálepiek v supermarkete než ku vytváraniu zbierky bankoviek. Má to totiž niekoľko zásadných odlišností.

V prvom rade, to nie sú peniaze, legálne platidlo.  Množstvo nie je regulované – i keď dané vydanie má konečný počet kusov. Nie sú kryté a pod. Jedná sa síce o originálny suvenír globálneho charakteru, ale je to stále suvenír, podobne ako súkromné tlače „bankoviek“:

Niekedy sa zvyknú označovať tiež ako „fantasy“. Je ich mnoho variánt. 0 eur bankovka však je na vrchole tohto typu produktov. Z pohľadu zberateľa ako takého, je to určite zaujímavý kus. Z pohľadu investora už tak veľký nie. Nejde o plnohodnotnú notafiliu a už vôbec nie o numizmatiku. Pamätné mince, napríklad u nás 10 eur, 20 eur (tento rok i 25 eur) alebo 100 eur sú úplne o niečom inom. Ich emisia je regulovaná národnou bankou, európskou centrálnou bankou. Sú legálnym platidlom na našom území, sú z drahých kovov a majú tradíciu a to celosvetovú. Ich význam je však i kultúrny. Ide o vzdanie holdu osobnosti, udalosti a pod, ktorá formovala našu národnú identitu. Napríklad Adam František Kollár – najvýznamnejší rodák  z Terchovej.

 

 

A ak sa občas stane, že na našej minci je osobnosť,  nie len miestneho ale i svetového významu, tak i cena po emisii môže dosiahnuť prekvapivých čísel. Uvediem príklad, kedy sa na našu pamätnú mincu taká osobnosť dostala – Chatam Sofer – 10 eur minca. Jeho cena vo vyhotovení PROOF presahuje dnes 150 eur.

 

0 eur bankovky by som zaradil do módnej vlny suvenírov, i keď mi nenapadá žiaden tak úspešný ako 0 eur. Obrovským plusom je, že i malé štáty a ich zaujímavé miesta sa tak dostávajú von, do povedomia zahraničia.

Dnes je v tomto projekte zapojených 26 štátov medzi ktorými nechýba Čína, USA, Japonsko a Rusko. Dokonca sa pridala Česká republika, kde je plánovaná tlač 0 eur bankovky Praha:

 

 

Čína a Rusko má zatiaľ všetky typy iba v pláne, ale USA už svoju prvú 0 eur bankovku vydalo:

Podobne už má niekoľko svojich bankoviek aj Švajčiarsko.

Napríklad ich prvá je ešte stále dostupná:

 

 

Pocit zberateľa chápem, len som chcel zaradiť 0 eur bankovky niekam inam, než kde by sa podľa ich producentov nachádzať mali. Ako nápad to hodnotím veľmi vysoko, ale dať za ne príliš veľa peňazí, ako za bankovku Múzea SNP, to by som zvážil mnohokrát. Nie sú to bankovky a s EUR majú spoločný akurát dizajn.

Ak sa už niekto pohráva s myšlienkou vytvoriť si svoju zbierku bankoviek a zorientuje sa v základných princípoch, to znamená kvalita bankovky, séria, množstvo atď. tak si myslím, že sa pozerá správnym investičným smerom. Myslím si, že ak bude investovať rozumne a bude si veci okolo študovať, tak nemôže prerobiť. Ešte lepším segmentom je numizmatika,  avšak tá je ešte ťažšia na zorientovanie sa.

Pre zberateľov, i začiatočníkov by som mal jeden typ. V roku 2019 vyjde v Českej republike prvá pamätná bankovka za celú jej históriu, a dokonca históriu Československa a ak si odmyslím naše bimiléniové bankovky, tak i Slovenska. Bude to 100 Kč Budování československé mény

 

Jej emisia bude vo Februári roku 2019. V predpredaji je aktuálne vypredaná, ale určite bude dostupná i u obchodníkov. Mám pocit, že hodnota tejto bankovky bude rásť rýchlo a zastaví sa možno tak na dvojnásobku úvodnej ceny a možno vyššie. Ale som presvedčený, že na rozdiel od 0 eur bankoviek, tu pôjde o stabilnejšiu investíciu.

 

 

 

Bitcoin Zadarmo – overené v čase

30.12.2020

Dlho som nepridal žiaden blog. Po čase som nadobudol pocit, že čo som chcel vo svojich blogoch napísať som zverejnil. Ale tentokrát sa chcem vrátiť na začiatok. Prečo? Lebo čas overil čo som písal. A čo je najkrajšie, dal odpoveď tým, ktorí ako zvyčajne prezentujú svoje komplexy prostredníctvom diskusie pod blogom alebo pod článkom. Už dávno žiadne z nich nečítam, ale [...]

Krypomien sa najviac obávajú štáty s autoritatívnym režimom

24.02.2019

V súčasnosti sa pozornosť na problematiku Bitcoinu, či iných mien opäť vrátila viac k tým, čo ich to zaujíma od počiatku, než by záujem tých, čo v tomto prostredí videli spôsob rýchleho zbohatnutia, rástol. Niet sa čomu čudovať. Keď hodnota dosahovala závratných výšok, články boli kde som sa len pozrel. Dnes, po väčšom páde, ktorý sa dal očakávať, sa ceny [...]

Horúca novinka medzi mincami v Čechách

29.10.2018

Pamätné mince výročí, či už tie, čo sa dostávajú do bežného obehu, alebo strieborné či zlaté, sú azda najpopulárnejšou kategóriou. A to nie len medzi zberateľmi, ale i medzi bežnými ľuďmi. Česká republika pripravila pri príležitosti 100. výročia založenia nášho spoločného štátu Československa novinku. Do svojej emisie pre tento rok zaradila 3 príležitostné [...]

Antony Blinken / Miroslav Wlachovský /

Blinken označil Slovensko za kľúčového spojenca v NATO a partnera

01.06.2023 23:36

Americký minister zahraničia to uviedol na neformálnom zasadnutí Severoatlantickej rady v Osle, kde sa stretol aj so šéfom slovenskej diplomacie Miroslavom Wlachovským.

jadrová zbraň strela nuclear

USA ďalej obmedzujú spoluprácu s Ruskom po jeho pozastavení účasti na jadrovej dohode

01.06.2023 23:25

Ide o ďalšiu reakciu na februárové rozhodnutie Ruska pozastaviť účasť na dohode Nový START, ktorá obmedzovala počet aktívnych jadrových zbraní a ich nosičov.

USA / Vlajka / Diplomacia /

USA otvoria svoje prvé diplomatické zastúpenie severne od polárneho kruhu

01.06.2023 23:07

USA, Rusko, ako aj Čína čoraz viac vnímajú Arktídu ako strategickú oblasť, pretože klimatická zmena spôsobujú úbytok ľadu v Severnom ľadovom oceáne.

Kim Čong un

Juhokórejská tajná služba: Kim Čong-un váži 140 kíl a má vážne poruchy spánku

01.06.2023 22:57

Tajná služba sa zaoberá aj možnosťou, že sa Kim dostane do "začarovaného kruhu" väčšej závislosti od alkoholu a nikotínu, prípadne že sa jeho nespavosť ešte zhorší.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 70
Celková čítanosť: 375876x
Priemerná čítanosť článkov: 5370x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy