Založ si blog

Ochrana medveďa na hrane jeho týrania

Nedávne smutné udalosti opäť rozvírili diskusiu ohľadom medveďa hnedého na Slovensku. Síce nerád, ale pridám svoj pohľad.

Nie som poľovník ani vášnivý ochranca prírody ale som človek, ktorý má prírodu rád, žije ňou obklopený a snaží sa k nej chovať udržateľne, ekologicky. Hlavne som človek, ktorý sa snaží vo veciach mať triezvy pohľad a nadhľad.

Žijem v regióne obklopenom medveďmi a preto si myslím, že mám právo vyjadriť svoj názor. Podotýkam, že na strednom Slovensku i centrá mnohých obcí sú v priamom susedstve medveďov.

Som si istý, že poľovníci nie sú krvilační zabijaci, ktorí by vystrieľali všetko živé vo svojom rajóne. Som presvedčený o tom, že veľkou mierou väčšina z nich prispieva práve k ochrane prírody. Medzi nimi je zapálených lovcov „z radosti“ asi toľko ako medzi ochranármi „ekoteroristov“. Zámerne použijem tento radikálny termín. Negatívne stránky ochranárskych združení so principiálne totožné s tými v kolektíve poľovníkov.

V debatách o tom, akým spôsobom reflektovať na udalosti, ktoré v otázkach regulácie pôsobia ako rozbuška, vidím jeden častý spoločný znak. Tí, ktorí rozhodnutia prijímajú žijú a pracujú ďaleko od oblastí, ktorých sa rozhodnutia týkajú. Skoro by sa to dalo prirovnať diskusiám o sociálne vylúčených skupinách obyvateľstva.

Čo sa týka medveďa, realitu pozná najlepšie človek, ktorý žije tam, kde je medveď problémom. A medveď problémom je. Prečo ?

Medveď, ako každé iné zviera, je tvor teritoriálny. Vyžaduje istú plochu, v ktorej sa pohybuje, rozmnožuje a ktorú si nárokuje. Odborné publikácie sa môžu líšiť v názore, no i keď by sme brali do úvahy najmenšie možné teritórium, museli by sme na jedného medveďa počítať vyše 100 km2. Určite každý bude súhlasiť, že v prípade tejto šelmy sa musí uvažovať o lese. Ani najväčšia predstavivosť mi akosi neumožní považovať za vhodnú plochu pre medveďa lúky a pasienky.  Alebo nedajbože polia, či sídliská. Slovensko má zalesnenej plochy, výmery lesov cca 27 000 km2.  Trochu jednoduchej matematiky a výsledkom je, že na Slovensko sa zmestí cca 270 medveďov. A to je veľmi hrubý prepočet, ktorý neberie do úvahy, že samec potrebuje značne viac priestoru a že nie všetká lesná plocha je pre každého medveďa vhodná.

V našom štáte však niekto rozhodol a nebol to medveď, že do priestoru, ktorý máme k dispozícii sa musí zmestiť 5x viac medveďov. Samozrejme, že to je odhad. Ak ochranári vedia presne koľko medveďov u nás žije, prepočet by sa dal spraviť i presnejší.

Na tom je zaujímavé, že medveďovi to nikto nevysvetlil. Že sa musí uskromniť. Tak ako obyvatelia Slovenska. A zmenšiť si svoje nároky. Podeliť sa so susedným, rovnako chápavým medveďom a uspokojiť sa s tým, čo má. A keďže medveď je nedoštudovaný a nechápe princípy ochrany seba samého, chová sa tak ako je pre neho prirodzené. Tých medveďov, čo nechce vo svojom teritóriu, z neho jednoducho vytlačí. Nech si nájdu svoje miesto.

Tu prichádza pointa. Naše lesy nie sú nafukovacie. Nerozpínajú sa ako vesmír. Aby malo zviera svoje prirodzené prostredie zároveň komfortné, nemôže žiaden ochranár do neho natisnúť x násobne viac kusov. Výsledky sú totiž tie, že medvede sú nútené strácať plachosť. Sú nútené hľadať si miesto tam, kde nechcú. Jednoducho ide o ich život a ak je nejaký kus vyhnaný z istej plochy súbojom na život a na smrť, tak prchá. Tam, kde možno bude víťazom. A nech je to i centrum obce. V tomto kontexte to vidím ako týranie chráneného zvieraťa. Vedome sa vytvára situácia, ktorá slabší kus ženie z jeho prirodzeného prostredia do neprirodzeného. Nútene ho tlačí do stresujúcich situácií a konfliktov.

A aby toho nebolo málo, práve z mesta, kde „najlepšie vedia“, čo je pre medvede dobré, lebo ich veľmi dobre poznajú z miestnej ZOO, prichádzajú i rozhodnutia o tom, že Slovensko má lesov priveľa. Až srdce zapiští (spolu s brdami auta), keď po dlhšej dobe prechádzate Čertovicou, alebo keď z roka na rok nemáte kam ísť na huby a vidíte smutného jeleňa, ktorý márne hľadá včerajší strom. To by jeden Bratislavčan neveril, koľko lesov zmizlo za posledných 10 rokov. Veru, z rakúskych zjazdoviek do Nízkych Tatier nedovidieť.

A máme tu paradox. Jedni teritórium zmenšujú a druhí zväčšujú počet šelmy, ktorá ho už beztak má málo.

Slovensko nemôže za to, že nemá dosť miesta. Obyvateľstva perspektívne síce bude ubúdať, ale bude to stačiť aby stíhalo uvoľniť miesto pre medvede? Sme tak malá krajina, že i keď by si to možno niekto prial, nemôžeme mať všetko. Ak máme prebytky medveďa, nemusíme ich strieľať, stačí ak sa s nimi podelíme. Ale kde sú krajiny, čo si ich vezmú? Ak nikde, a zároveň nechceme medveďa týrať, musí jeho počet regulovať jediný predátor, ktorého medveď má. Človek.

Mýlim sa jedine vtedy, ak by platilo, že najšťastnejší je človek keď býva v paneláku v Petržalke. Ak je to skutočne tak (to však zas nechápem, prečo každý druhý takýto obyvateľ má chatu, chalupu či vidiecky dom kdesi za Bratislavou), potom celú moju úvahu odvolávam a uznávam, že som nepochopil ochranárov.

 

(MUDr. ) Peter Lipták – akým právom sa považuje za lekára ?

28.07.2021

Ak si niekto myslí, že mentálne funkcie sú vekom nemenné, asi sa neoboznámil s pánom, čo sa hlási k lekárskemu stavu. Mám však obavu, že naopak to už príliš neplatí. Hlavne po nedávnych prejavoch tejto osoby. Čo predchádzalo udeleniu titulu MUDr. ? Štúdium, ale hlavne overenie nadobudnutých vedomostí. Som si istý, že ak by na príslušných skúškach pán Lipták [...]

Očkovanie je vec rozhodnutia, ale s dôsledkom

27.07.2021

Mnohé súvislosti spojené s očkovaním rozhodla vláda ústretovejšie k skupine obyvateľstva, ktorá ho z mnohých príčin odmieta. Politické dôvody sú zrejmé, no rozdielny prístup k obom skupinám sa nezmení a zmeniť nemôže, pretože rozdielny prístup si volia ľudia sami. Sami sa rozhodli, či zvolia prevenciu a nechajú sa zaočkovať, alebo zvolia iracionálny strach a [...]

Očkovanie proti COVID-19 má byť povinné – diskusií už bolo dosť

24.07.2021

Z tej nadmiery hlúposti, ktorú umocňujú sociálne siete mi už je skutočne zle. Keďže tých, ktorí majú mizerné argumenty pre podporu svojho nerozumu je akosi počuť viac než dosť, ozvem sa aj ja. V prípade prevencie pred ochorením COVID-19 je nutné aby štát prijal rázne opatrenia. Buď povinné očkovanie, alebo významné obmedzenie pohybu nezaočkovaných osôb podľa [...]

Csaba Dömötör, súd, kajúcnik, polícia

Prokurátor podal na súd návrh dohody s Csabom Dömötörom

02.08.2021 16:58

Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry podal návrh dohody o vine a treste s Csabom Dömötörom, ktorý vystupoval ako svedok v policajných kauzách.

Maďarsko, hranica

Ukrajinec v slovenskom aute v Maďarsku pašoval 21 migrantov do Rakúska

02.08.2021 15:42

Okrem 46-ročného ukrajinského vodiča bolo vo vozidle 21 cudzincov bez dokladov a povolenia na pobyt.

SR polícia zásah Podhájska termálne kúpalisko NRX

Pre Podhájsku polícia vypočúva svedkov, nikoho zatiaľ neobvinila

02.08.2021 15:14

V rámci vyšetrovania kúpaliska Podhájska boli dokončené analýzy znaleckých posudkov a listinnej dokumentácie. Aktuálne prebiehajú výsluchy svedkov.

protest demonštrácia hodžovo námestie bratislava

Šeliga chce mať Kovaříka v parlamente, nepáčia sa mu jeho slová aj činy

02.08.2021 14:06, aktualizované: 17:23

Poliajný šéf Kovařík má vysvetliť zásah polície počas protestov v Bratislave a svoje slová, že na také demonštrácie si majú ľudia zvykať.