Založ si blog

Očkovanie je vec rozhodnutia, ale s dôsledkom

Mnohé súvislosti spojené s očkovaním rozhodla vláda ústretovejšie k skupine obyvateľstva, ktorá ho z mnohých príčin odmieta. Politické dôvody sú zrejmé, no rozdielny prístup k obom skupinám sa nezmení a zmeniť nemôže, pretože rozdielny prístup si volia ľudia sami. Sami sa rozhodli, či zvolia prevenciu a nechajú sa zaočkovať, alebo zvolia iracionálny strach a nezaočkujú sa. To či ono bude mať dôsledky po prepuknutí ďalšej vlny.

Mňa neprekvapuje, že mnohí ľudia majú obavy z očkovania, ale skôr ma prekvapuje, kde sa snažia nájsť odpovede na svoje otázky. Ak sa vôbec snažia. Ako rozoznať človeka, ktorý hľadá odpovede od toho, čo o to nestojí? Jednoducho. Človek so záujmom o poznanie vie odpovedať na jednoduchú otázku: Vymenuj aspoň jeden fakt, ktorý by ťa presvedčil aby si zmenil názor? Takže, ak niekto nemá záujem o očkovanie ale má záujem o poznanie, o informácie, aby sa utvrdil vo svojom rozhodnutí, mal by byť schopný vymenovať minimálne jeden dôvod, fakt, informáciu, ktorá by ho presvedčila aby dospel k opačnému názoru. Odpoveď, že neexistuje nič, čo by zmenilo názor dotyčného svedčí o čom?

Ak už viem, čo chcem vedieť, druhou otázkou je, kde nájdem odpoveď. Pre mňa je najzvláštnejší nasledovný rozpor: Kam ide človek, ktorý odmieta očkovanie, keď si zlomí ruku? Do autoservisu asi nie. Dôveruje lekárovi?

Podobne, keďže antibiotiká sú výhradne na predpis, ak človek, čo odmieta očkovanie dostane zápal pľúc, zápal oka, alebo akýkoľvek bakteriálny zápal, od koho si dá predpísať antibiotiká?

Ak si je odporca očkovania istý ako prebieha klinický výskum, vývoj liekov, vie aké sú rozdiely medzi vývojom antibiotík a očkovacích látok?

Existujú viaceré voľnopredajné lieky, ktoré majú v zozname možných nežiadúcich účinkov také udalosti, že ten, čo po nich siahne ako po cukríkoch nemá tušenie, ak si poctivo neprečítal príbalový leták. A veru, často by možno stála za to obdobná hystéria ako v prípade očkovania proti COVID.

Kam pôjde odporca očkovania, keď ochorie na COVID-19 a bude mať ťažký priebeh? Od koho bude očakávať pomoc? Bude to ten istý odborník, čo ho odrádzal od očkovania alebo niekto iný? Prečo v prípade ochorenia už dôvera v lekárov je, ale v prípade prevencie nie?

Pre politika, alebo autora hoaxov, ktorí zo zištných dôvodov reprezentujú názor, z ktorého majú prospech, to je jednoduché. Oni za Vaše zdravie nezodpovedajú. Oni sa o Vás nebudú v nemocnici starať a preto, ak niekto hľadá odpoveď na medicínske otázky, mal by ich hľadať u medicínsky vzdelaných ľudí.

A ak by bola námietka, že i niektorí lekári majú názory na očkovanie proti COVID-19 negatívne, dodám len, že ak by rovnaké názory tvrdili na fakulte (napr. „MUDr.“ Lipták), tak by skúšku z epidemiológie, či imunológie nespravili. A ak by ju nespravili, tak by sa nedostali ku štátnici.

Záverom, aby som bol objektívny, aj u mňa existuje minimálne jeden fakt, kedy by som zmenil názor na očkovanie. Ak sa nájde čo i len jeden imunológ či epidemiológ, ktorý voči očkovaniu zaujme negatívny názor. Ale musí to byť lekár, ktorému nebol súdom nariadený zákaz činnosti.

 

Ministerstvo školstva nesmie nútiť rodičov detí pod 12 rokov k prezenčnej školskej dochádzke

16.08.2021

Vzhľadom na to, že sa značná časť populácie rozhodla nie len seba ale i deti, ktoré spĺňali vekový limit, neočkovať a vláda sa rozhodla svoju priazeň nakloniť tejto časti populácie, mala by naopak tentokrát vyjsť v ústrety rodičom, ktorí robia maximum pre svoju ochranu i ochranu svojich detí. A to tým, že bude umožnené legálne zvoliť vzdialenú výučbu v prípade [...]

Čitatelia Hlavných správ či Hlavného denníka skôr či neskôr zomrú

13.08.2021

Pôvodne som uvažoval o nadpise „Čitateľom Hlavných správ či Hlavného denníka môže hroziť smrť“, ale bolo by to jedno, lebo obidva sú absolútnou pravdou. Prečo? Pretože nikto nebude žiť večne. To je kúzlo každého kontroverzného článku na konšpiračných weboch, či výroku konšpirátorov samých. Je zrejmé, že schopnosť čítať s porozumením nie je u [...]

(MUDr. ) Peter Lipták – akým právom sa považuje za lekára ?

28.07.2021

Ak si niekto myslí, že mentálne funkcie sú vekom nemenné, asi sa neoboznámil s pánom, čo sa hlási k lekárskemu stavu. Mám však obavu, že naopak to už príliš neplatí. Hlavne po nedávnych prejavoch tejto osoby. Čo predchádzalo udeleniu titulu MUDr. ? Štúdium, ale hlavne overenie nadobudnutých vedomostí. Som si istý, že ak by na príslušných skúškach pán Lipták [...]

Kosice

Košičan oznámil dve bomby. Môže dostať päť rokov

27.09.2021 07:00

Svojím konaním ohrozoval ľudí v nákupnom centre a na železničnej stanici. Oba priestory polícia evakuovala.

covid automat

Od pondelka je päť okresov v bordovej farbe, zelená je iba Dunajská Streda

27.09.2021 06:31

Červených je podľa COVID automatu 39 okresov a oranžových 34.

koronavírus, Taiwan

ONLINE: Južná Kórea zažíva najsilnejšiu vlnu pandémie

27.09.2021 06:15, aktualizované: 07:51

Prvýkrát od začiatku koronavírusovej pandémie v Južnej Kórei prekročil počet novo nakazených tritisícovú hranicu.

Biele srdce

Biele srdce pre najstatočnejšie sestry

27.09.2021 06:00

Komora počas 14. ročníka slávnostného večera Biele srdce ocenila spolu 29 sestier a pôrodných asistentiek.