Založ si blog

Istý nevinou obvineného si môže byť jedine jeho kumpán

Viete si predstaviť, že orgány činné v trestnom konaní by zahájili vyšetrovanie, alebo by nebodaj padlo obvinenie niekoho z Vašich príbuzných? Ako veľmi by ste si boli istí jeho/jej nevinou? Skúste ste si na tú otázku úprimne odpovedať. A išlo by pritom o príbuzného, o rodinu, o človeka ktorého možno poznáte od detstva.

A teraz druhá otázka. Bol by obvinený nejaký Váš kamarát, možno zo základnej školy, zo strednej, vysokej, niekto koho ste spoznali pred pár rokmi a podobne. Vyberte si hocikoho z Vášho blízkeho okolia a položte si otázku, či by ste si boli istí jeho vinou alebo nevinou? Zvykne sa hovoriť, že či by ste dali za neho ruku do ohňa.

No skúste si vybaviť kto zvyčajne s najväčšou istotou o druhom tvrdí, že je nevinný a nie je to jeho advokát? Ja si myslím, že najčastejšie sa jedná o niekoho, kto má prsty namočené v rovnakej veci. Jedine ten si môže byť istý, že obvinený je nevinný ako každý iný, kto si odpykáva trest. Najhorlivejšie obhajuje zločinca jeho kumpán. Má to svoju logiku, lebo ak dokáže svojim vplyvom zmeniť výsledok procesu, ochráni tým aj sám seba.

Aký iný dôvod existuje na to, aby sa niekto staval do pozície sudcu a vyriekol ortieľ? Áno, je tu ešte dôvod. Marketingový. Ak sa jedná o politika a vytváranie zdania neobjektívneho vyšetrovania, či rozhodovania súdu, čo je v istej časti verejnosti populárne. Takýto politik však riskuje to, že poslucháč si uvedomí nezmyselnosť tvrdenia. Bežný človek a politik v tomto smere by nemal byť výnimkou, nemá prístup do spisov, k dôkazom a pod. Nebezpečné je, ak sa výrok o vine a nevine spája s postojom, že ak daný politik vyhrá voľby, získa moc, tak dotyčný obvinený bude nevinný. Tomu rozumiem tak, že politik svojim vplyvom zabezpečí výsledok trestného konania tak aby korešpondoval s jeho názorom. Bez ohľadu na spis, dôkazy a pod. To tu ale už bolo. Už tu bola doba, kedy bol rozsudok jasný skôr než bol obvinený zadržaný. Politik, ktorého cieľom je mať moc nad justíciou nesmie byť zvolený. Alebo tie desiatky odsúdených pohlavárov, nominantov strany a iných osôb úzko napojených na vládnu moc bolo odsúdených nespravodlivo? Politikom netreba iba veriť, ale treba aj dobre počúvať čo hovoria, lebo niekedy toho povedia viac, než z ich úst zaznie.

Kto z voličov si želá „Mafiánsky štát“ ?

24.09.2023

Na jednej strane je zarážajúce, že strach z utečencov je tak významným hnacím motorom na dosiahnutie výnimočného výsledku vo voľbách a na druhej strane chýba obava zo zverenia moci do rúk organizovaného zločinu. Pričom väčšina z tých, čo sa najviac obávajú „migrantov“ ich nevidela, nevidí a nebude vidieť. Avšak prevažná časť tých istých voličov sa [...]

Kňaz, čo šíri nenávisť je ešte kňazom?

03.09.2023

Nie je to zas tak dávno, čo iní kňazi okolo seba na území Slovenska chŕlili síru zo svojich úst a útočili na vybranú časť spoluobčanov. Mám pocit déjà vu. Tí minulí získali označenie „klérofašisti“. A dnešní? Koho alebo čo reprezentuje dnešný kňaz, ktorý šíri myšlienky obdobného charakteru? Vždy som mal za to, že kňaz, obzvlášť kresťanský, [...]

Voľby sú pracovný pohovor a Kandidáti uchádzači o zamestanie

31.08.2023

Je zvláštne ako málo voličov sa k voľbám stavia ako k výberovému procesu uchádzačov o zamestnanie, pričom každý volič je členom výberovej komisie. Koľkí o takej situácii snívali a keď ju majú, správajú sa prazvláštne. Voľby sa viac podobajú hlasovaniu v nejakej „show“ typu „Superstar“ než pracovnému pohovoru. A pritom platí, že ten, kto nie [...]

NR SR, parlament

Prieskum Median: Smer a progresívci tesne za sebou. Matovič, Danko a Kollár mimo parlament

27.09.2023 12:46

Podľa posledného prieskumu pre RTVS by sa do Národnej rady dostalo len šesť strán.

sonda, vesmír

Irán tvrdí, že na obežnú dráhu Zeme úspešne umiestnil družicu

27.09.2023 12:42

Spojené štáty tvrdia, že iránsky program vypúšťania družíc je v rozpore s platnými rezolúciami.

pellegrini, fico, šimečka

Prieskum SANEP pre ta3: Fico si drží odstup, PS súperí s Hlasom, roj strán s 5 percentami, Matovič mimo

27.09.2023 12:30

Podľa aktuálneho exkluzívneho prieskumu spoločnosti SANEP pre televíziu ta3 z druhej polovice septembra má naďalej v parlamentných voľbách najvyššiu šancu na víťazstvo strana Smer.

Emmanuel Macron

Francúzsky veľvyslanec opustil Niger, ako to avizoval Macron

27.09.2023 12:15

Francúzsky prezident kritizoval nigerských pučistov, že veľvyslanca a zamestnancov francúzskej ambasády držia ako "rukojemníkov".

Štatistiky blogu

Počet článkov: 57
Celková čítanosť: 342115x
Priemerná čítanosť článkov: 6002x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy