Založ si blog

Istý nevinou obvineného si môže byť jedine jeho kumpán

Viete si predstaviť, že orgány činné v trestnom konaní by zahájili vyšetrovanie, alebo by nebodaj padlo obvinenie niekoho z Vašich príbuzných? Ako veľmi by ste si boli istí jeho/jej nevinou? Skúste ste si na tú otázku úprimne odpovedať. A išlo by pritom o príbuzného, o rodinu, o človeka ktorého možno poznáte od detstva.

A teraz druhá otázka. Bol by obvinený nejaký Váš kamarát, možno zo základnej školy, zo strednej, vysokej, niekto koho ste spoznali pred pár rokmi a podobne. Vyberte si hocikoho z Vášho blízkeho okolia a položte si otázku, či by ste si boli istí jeho vinou alebo nevinou? Zvykne sa hovoriť, že či by ste dali za neho ruku do ohňa.

No skúste si vybaviť kto zvyčajne s najväčšou istotou o druhom tvrdí, že je nevinný a nie je to jeho advokát? Ja si myslím, že najčastejšie sa jedná o niekoho, kto má prsty namočené v rovnakej veci. Jedine ten si môže byť istý, že obvinený je nevinný ako každý iný, kto si odpykáva trest. Najhorlivejšie obhajuje zločinca jeho kumpán. Má to svoju logiku, lebo ak dokáže svojim vplyvom zmeniť výsledok procesu, ochráni tým aj sám seba.

Aký iný dôvod existuje na to, aby sa niekto staval do pozície sudcu a vyriekol ortieľ? Áno, je tu ešte dôvod. Marketingový. Ak sa jedná o politika a vytváranie zdania neobjektívneho vyšetrovania, či rozhodovania súdu, čo je v istej časti verejnosti populárne. Takýto politik však riskuje to, že poslucháč si uvedomí nezmyselnosť tvrdenia. Bežný človek a politik v tomto smere by nemal byť výnimkou, nemá prístup do spisov, k dôkazom a pod. Nebezpečné je, ak sa výrok o vine a nevine spája s postojom, že ak daný politik vyhrá voľby, získa moc, tak dotyčný obvinený bude nevinný. Tomu rozumiem tak, že politik svojim vplyvom zabezpečí výsledok trestného konania tak aby korešpondoval s jeho názorom. Bez ohľadu na spis, dôkazy a pod. To tu ale už bolo. Už tu bola doba, kedy bol rozsudok jasný skôr než bol obvinený zadržaný. Politik, ktorého cieľom je mať moc nad justíciou nesmie byť zvolený. Alebo tie desiatky odsúdených pohlavárov, nominantov strany a iných osôb úzko napojených na vládnu moc bolo odsúdených nespravodlivo? Politikom netreba iba veriť, ale treba aj dobre počúvať čo hovoria, lebo niekedy toho povedia viac, než z ich úst zaznie.

Andrej Danko – nepochopený vizionár

11.11.2023

Neveril by som, že jedného dňa budem schopný napísať tento blog, v ktorom by som chcel upozorniť na to, že je nešťastím, keď sa myšlienka „národného menu“ nepretaví do reality. Škoda, že pán Danko nedostal príležitosť prezentovať svoju víziu v celom rozsahu a ako po mnohý krát ostal nepochopený. Verím, že ja som ju pochopil správne. Dostať na stôl [...]

Kto z voličov si želá „Mafiánsky štát“ ?

24.09.2023

Na jednej strane je zarážajúce, že strach z utečencov je tak významným hnacím motorom na dosiahnutie výnimočného výsledku vo voľbách a na druhej strane chýba obava zo zverenia moci do rúk organizovaného zločinu. Pričom väčšina z tých, čo sa najviac obávajú „migrantov“ ich nevidela, nevidí a nebude vidieť. Avšak prevažná časť tých istých voličov sa [...]

Kňaz, čo šíri nenávisť je ešte kňazom?

03.09.2023

Nie je to zas tak dávno, čo iní kňazi okolo seba na území Slovenska chŕlili síru zo svojich úst a útočili na vybranú časť spoluobčanov. Mám pocit déjà vu. Tí minulí získali označenie „klérofašisti“. A dnešní? Koho alebo čo reprezentuje dnešný kňaz, ktorý šíri myšlienky obdobného charakteru? Vždy som mal za to, že kňaz, obzvlášť kresťanský, [...]

pozemný dron

Terminátor v praxi. Po nebi a vode sa do vojny na Ukrajine hlásia aj pozemné drony

21.04.2024 21:36

Podľa expertov je však ich nasadenie obmedzené. Zatiaľ.

netanjahu

Izraelská armáda schválila operáciu v Rafahu. Netanjahu avizuje tvrdší bol proti Hamasu

21.04.2024 20:20, aktualizované: 21:58

Je to jediný spôsob, ako oslobodiť našich rukojemníkov, uviedol izraelský premiér.

Russia Ukraine War

Po americkej pomoci Rusi pritvrdili. Chcú, aby Ukrajina plakala, vidia sa až v Kyjeve

21.04.2024 18:51

V Moskve sa tvária, že z novej pomoci USA pre Kyjev si ťažkú hlavu nerobia. Hlásne trúby Kremľa tvrdia, že porážka Ukrajiny je nevyhnutná a neodvratná.

Peter Pellegrini

Ostrosť kampane, vojna, transparentnosť či pokoj? Čo rozhodlo prezidentské voľby?

21.04.2024 18:30

Podľa akých kritérií sme si vyberali budúcu hlavu štátu? Čo nás presvedčilo?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 352722x
Priemerná čítanosť článkov: 6081x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy